تبلیغات
بزرگترین آرشیو فیلم،تئاتر و موسیقی - دیـــــــــویــــــد لـــــــینــــــــچ

دیـــــــــویــــــد لـــــــینــــــــچ

یکشنبه 6 شهریور 1390 01:01 ق.ظ

نویسنده : filmshenas
دیوید لینچ

دیوید کیث لینچ (David Keith Lynch) در سال 1946 در میسونای ایالت مونتانای آمریکا به دنیا آمد

پدرش دونالد محقق بخش علمی سازمان کشاورزی آمریکا و مادرش معلم زبان انگلیسی بود. او دوران بچگی را در کارولینای شمالی گذراند و همیشه دوست داشت یک هنرمند شود و به همین دلیل به مدرسه هنر کارکوران در واشنگتن رفت و بعد از آن در مدرسه هنرها در بوستن ثبت نام کرد.

در سال ۱۹۶۶ لینچ به خاطر پیوستن به آکادمی هنرها در پنسیلوانیا به رفت و یک سال بعد اولین مکانش‌اش را برای فیلمبرداری انتخاب کرد. خانه‌ای کوچک در فیلادلفیا که بعدها به موزه تبدیل شد. در همان وقت او مشغول فیلم برداری فیلم کوتاه.... --ادامه مطلب--

ســـــــــــــفـــــــــــارش فیلم و موسیقی کلاسیک: filmshenas@gmail.com
شش مرد مریض بود که جایزه سالانه آکادمی هنرها را به دست آورد.

فیلم کوتاه بعدی لینچ الفبا بود و بعد از آن مادربزرگ را ساخت که جایزه ۵ هزار دلاری را از اتحادیه فیلم‌های آمریکایی را به دست آورد.

در سال ۱۹۷۱ لینچ به لس آنجلس رفت و اولین پروژه فیلم بلندش به نام کله پاک کن را شروع کرد اما ساختن این فیلم تا سال ۱۹۷۷ طول کشید.

کله پاک کن توجه تهیه کننده (مل بروکس) را به لینچ جلب کرد و لینچ را برای کارگردانی فیلم مرد فیل نما استخدام کرد فیلم بعد از اکران موفقیت بزرگی را کسب کرد و در 8 رشته در آکادمی اسکار از جمله بهترین کارگردان و بهترین فیلمنامه نامزد شد و جایگاه لینچ را به عنوان کارگردانی با استعداد محکم کرد.

وی کارگردان، فیلمنامه نویس، آهنگساز، بازیگر، نقاش و عکاس آمریکایی است.

لینچ 3 بار نامزد دریافت اسکار برای فیلم‌های مرد فیلم نما، مخمل آبی و بلوار مالهالند شده است و از جشنواره های ونیز و کن هم جوایزی را کسب کرده است. لینچ بعد از ساخت فیلم مخمل آبی و سریال موفق تلویزیونی تویین پیکس شهره خاص و عام شد.

در سال ۱۹۹۷ لینچ فیلم بزرگراه گمشده را روی پرده سینما برد. در سال ۲۰۰۵ در فستیوال فیلم کن لینچ اعلام کرد که در حال ساختن اولین پروژه دیجیتالش به نام امپراطوری درون است. این فیلم در سال ۲۰۰۶ اکران شد و منتقدان از آن استقبال کردند.

لینچ همانند وودی آلن طرفداران زیادی در فرانسه پیدا کرد. امپراطوری درون، بلوار مالهالند و بزرگراه گمشده توسط تهیه کننده‌های فرانسوی تهیه شده‌اند.

برخی از افتخارات دیوید لینچ:

    * نخل طلا، جشنواره کن برای فیلم از ته دل وحشی ، ۱۹۹۰

    * شیر طلایی، جشنواره ونیز برای یک عمر فعالیت هنری، ۲۰۰۶

    * چهار بار نامزد کسب اسکار بهترین کارگردان شد

برخی از آثار دیوید لینچ:
فیلم های کوتاه:

    * شش مرد مریض ۱۹۶۶

    * الفبا ۱۹۶۸

    * مادربزرگ ۱۹۷۰

    * معلول ۱۹۷۴

    * کابوی و مرد فرانسوی ۱۹۸۸

فیلم بلند:

    * کله پاک کن ۱۹۷۷

    * مرد فیل نما ۱۹۸۰

    * شن ۱۹۸۴

    * مخمل آبی ۱۹۸۶

    * وحشی از قلب ۱۹۹۰

    * توئین پیکس ۱۹۹۲

    * بزرگراه گمشده ۱۹۹۷

    * داستان سر راست ۱۹۹۹

    * بلوار مالهالند ۲۰۰۱

    * امپراطوری درون ۲۰۰۶


ســـــــــــــفـــــــــــارش فیلم و موسیقی کلاسیک: filmshenas@gmail.comدیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: دیوید لینچ ، دانلود بزرگراه گمشده با لینک مستیقیم ، دانلود فیلم امپراتوری درون با لینک مستقیم ، دانلود فیلم جاده مالهالند با لینک مستقیم ، دانلود فیلم مخمل آبی لینچ با لینک مستقیم ، دانلود آهنگ ، تاریخ سینما ، هالیوود ، اسکار ، نخل طلای کن ،
آخرین ویرایش: - -