تبلیغات
بزرگترین آرشیو فیلم،تئاتر و موسیقی - گروه کویین و نابغه‌ای به نام فردی مرکوری

گروه کویین و نابغه‌ای به نام فردی مرکوری

یکشنبه 23 مرداد 1390 10:09 ق.ظ

نویسنده : filmshenas
گروه کویین

فردی مرکوری خیلی زود هوادارانش را تنها گذاشت.خیلی‌ها او را اصالتا ایرانی می‌دانند. فرخ بُلسارا ششم‌ سپتامبر ۱۹۴۶ از یک‌ زوج‌ زردشتی‌ (از پارسیان هند)‌ در زنگبار به دنیا آمد. یک سال بعد خانواده‌اش به‌ هندوستان مهاجرت‌ کردند. در دوران مدرسه، معلمانش‌ متوجه‌ استعداد‌ او در موسیقی‌ شدند. علاقه فراوان «فردی» به هنر، بخصوص موسیقی موجب شد تا مدیر مدرسه از والدینش ب...خواهد تا در کلاس‌های موسیقی مدرسه نیز شرکت کند. فردی کلاس‌های پیانو را با جدیت و علاقه فراوان دنبال می‌کرد و در سال ۱۹۵۸ با دوستانش گروه موسیقی راک The Hectics را تشکیل داد.

در سال‌ ۱۹۷۰ فردی‌ مرکوری Freddie Mercury‌، راجر تیلر، براین می و دوست‌ دیگری‌ به‌ نام‌ مایک‌ گروز، «گروه کویین» (به معنای «ملکه»)‌ را تشکیل‌ دادند. پس از مدتی مایک گروز از گروه کنار گرفت و آن‌ها نوازندگان مختلفی را تجربه کردند که هیچ یک در گروه نماندند، اما سرانجام در سال 1971 با جان دیکن ، نوازنده‌ی گیتار بیس،آشنا شدند که تا پایان، عضو ثابت گروه Queen باقی ماند. اکنون دیگر کویین شکل گرفته بود وهر سال با اجرای کنسرت‌های محبوب و پخش آلبوم‌های گوناگون توجه جهانیان را به خود جلب می‌کرد. تورهای مختلف گروه دراقصی نقاط دنیا با موفقیت همراه بود. بسیاری از ترانه های موفق، کار «فردی مرکوری» بود و به راستی که آثار و ابتکاراتش وی را ستون اصلی کویین ساخته بود.

ســــــفــــــارش همه آلبوم‌ها به همراه تکست : filmshenas@gmail.com


بعضی از مشهور‌ترین آهنگ‌های گروه کویین عبارت‌اند از: «راپسودی بوهیمی»، «ما قهرمانیم» ، «چیز کوچک دیوانه‌ای که عشق خوانده می‌شود» و... در اوایل سده ۲۱ میلادی گروه کویین به عنوان دومین گروه پیشتاز موسیقی پس از بیتلز در هزار سال اخیر انتخاب شدند. همچنین تک ‌آهنگ راپسودی بوهیمی نیز به‌عنوان آهنگ منتخب هزاره انتخاب گردید.

معروفترین ترانه کویین BOHEMIAN RHAPSODY كه فردی شعر آن را سرود، ابتدا به علت آنكه یك ترانه بلند بود (6 دقیقه) اعضای گروه تصور نمیكردند كه در جدول تاپ‌تن قرار گیرد. اما نه تنها به مدت 9 هفته در جدول پرفروشترین‌ها مقام نخست را حفظ كرد بلكه به یك ترانه به‌یاد‌ ماندنی و جاودانه بدل گردید. این ترانه در كتاب گینس نیز به عنوان یکی از برترین ترانه های بریتانیا به ثبت رسیده است. او آهنگی را نیز همراه با مایكل جکسون بنام STATE OF SHOCK اجرا كرد اما هیچگاه منتشر نگردید. کویین از لحاظ كنسرت‌های پر ازدهامش نیز ركورد‌دار بود. در كنسرت سال 1976 لندن 150 هزار نفر شركت كردند.

نظرات مختلفی راجع به مفاهیم پشت ترانه‌ی «Bohemian Rhapsody» این اثر ماندگار گروه کویین وجود دارد؛ بعضی‌ها معتقدند، این شعر صرفاً داستانی درباره مردی است که بوسیله شیطان فریب می‌خورد و مرتکب قتل میشود یا نمایشی از یک اعدام و اشاره‌ای است به داستان بیگانه، اثر معروف آلبر کامو - داستان مردی را روایت می‌کند که یک نفر را می‌کشد و بعد در زمان اعدام، به الهاماتی می‌رسد که ذهنش را روشن‌تر می‌کند و...

خیلیها این آهنگ گروه کویین را شاهکار آنها میدانند که باعث شد مسیر برای رسیدن به عنوان یکی از محبوبترین گروه‌های موسیقی مردمی دنیا، هموار شود. خصوصیت بارز این اثر، پرطرفداربودن و در عین حال به شدت پیچیده‌‌ بودن این آهنگ است. مساله دیگر، اسم ترانه‌ است که در هیچ ‌جای از آن استفاده نمیشود.

در ۲۳ نوامبر سال‌ ۱۹۹1، فردی‌ با چاپ‌ بیانیه‌ای‌ اعلام‌ کرد که‌ مبتلا به‌ بیماری‌ سخت ایدز شده و درست‌ یک‌ روز پس‌ از آن‌ در ساعت‌ ۷ بعدازظهر، مبارزه‌ وی‌ با مرگ‌ پایان‌ گرفت‌. او در سال‌های‌ آخر، با وجود آگاهی‌ از مرگ‌ زودرس‌ خویش‌، به‌یادماندنی‌ترین‌ کارهایش‌ را خلق‌ کرد.

کمتر گروهی در دهه 1980-1970 توانست مانند کویین با استفاده از راک پیشرو، متال و کنسرت‌های غریب وعجیب، پدیده جدیدی در راک خلق کرده و با موفقیت به کار خود ادامه دهد. سالیان سال گروه کویین بدون استفاده از سینتسایزر مانند اسطوره هارد‌راک «لد زپلین» در لیست پرفروش‌ترین و برترین آهنگ‌ها جولان دادند. شکی نیست بدون صدای استثنایی، حرکات موزون و اجرای متفاوت فردی مرکوری، گروه کویین نمی توانست به چنین موفقیتی برسد. در دهه هفتاد فقط بیتلز محبوب‌تر از کویین بود.

پس از مرگ فردی مرکوری سایر اعضای گروه آلبوم‌های انفرادی گوناگونی منتشر کردند ولی هرگز نتوانستند موفقیت‌های گذشته کویین را تکرار کنند و بدون خواننده اصلی خود، موقعیت سوپراستاری این گروه از بین رفت.

در سال 2005 پال راجرز خواننده دو گروه مشهور Free و Bad Company با براین می و راجر تیلور تور کنسرت برگزار کرد و نام کویین را دوباره سر زبان‌ها انداخت.

آلبومهای منتشر شده توسط گروه کویین به ترتیب سال انتشار:
Queen (1973)
Queen II (1974)
Sheer Heart Attack (1974)
A Night at the Opera (1975)
A Day at the Races (1976)
News of the World (1977)
Jazz (1978)
Live Killers (1979)
The Game (1980)
Flash Gordon (1980)
Hot Space (1982)
The Works (1984)
A Kind of Magic (1986)
Live Magic (1986)
The Miracle (1989)
Innuendo (1991)
Live at Wembley '86 (1992)
Made In Heaven (1995)
Queen On Fire - Live at the Bowl (2004)


ســــــفــــــارش همه آلبوم‌ها به همراه تکست : filmshenas@gmail.com
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: گروه کویین ، فردی مرکوری ، دانلود موسیقی ، آرشیو موسیقی ، آرشیو فیلم ، فیلمهای نایاب ، موسیقی نایاب ،
آخرین ویرایش: - -