تبلیغات
بزرگترین آرشیو فیلم،تئاتر و موسیقی - آبـــــــل گــــانس

آبـــــــل گــــانس

دوشنبه 17 مرداد 1390 04:34 ب.ظ

نویسنده : filmshenas
آبل گانس

ابل گانس در 25 اکتبر 1885 در پاریس به دنیا آمد. او اولین فیلمنامه اش را با نام «میره ی» در سال 1907 نوشت.
 او نخستین فیلم خود را با نام «سد» در 1911 ساخت. مورخین سینمایی و منتقدین نقش گانس را همواره در تکامل زبان سینما یادآور شده اند، او بود که پیش از پیدایش حتی نام «استریوفونی»، پیکتوگرافی را در ضبط چند صدایی به کار برد و قبل از شناخته شدن «سینه راما» تکنیک «پلی ویژن» را جهت نمایش روی پرده های سه گانه به کار گرفت.

«من متهم می کنم»( 1919) از فیلم های خوب اولیه گانس است فیلم ابتدا در سال 1917 طرح ریزی شد، یعنی هنگامی که سربازان فرانسه در خط مقدم جبهه طغیان کردند و فیلم این روحیه عصیانگر و سردرگم سربازان را نشان می داد، به همین علت به هنگام نمایش به عنوان فیلمی «ضد نظامی گری»  محکوم شد.سکانس بازگشت مردگان از قدرت تصویری بی مثالی برخوردار است. ابل گانس خود می گوید: «وقتی سربازی گریست، شکوه کرد یا آواز خواند، این کارش ادامه گریستن، شکوه کردن و خندیدن در سنگرهاست. «من متهم می کنم» فریاد انسانی است علیه خروش جنگ طلبی ارتش ها، فریادی «واقعی» است، علیه نظامی گری آلمان که اروپای متمدن را ویران کرد.»
هزینه ای معادل پنجاه و دو هزار فرانک صرف ساخت فیلم شد. (که در آن زمان رقم قابل توجهی بود.) «من متهم می کنم» تا سال 1923 در فرانسه، سه و نیم میلیون فرانک فروش کرد و در انگلستان و آمریکای شمالی با استقبال قابل ملاحظه ای روبرو شد.-- به ادامه مطلب بروید--


سفارش فیلم‌های سینمایی و آلبوم‌های موسیقی نایاب: filmshenas@gmail.com


فیلم «چرخ» (1923)از آثار مشهور گانس است. اسم اولیه فیلم «گل خط آهن» بود. «چرخ» یک تراژدی مدرن است. «سی زیف» لوکوموتیوران دختر یتیمی را در سایه حمایت خود می گیرد. پس از چندی دختر با یک مهندس ازدواج می کند و سپس مهندس و پسر لوکوموتیوران یکدیگر را می کشند و سی زیف هم که کور شده است، در منطقه کوهستانی آلپ می میرد.

گانس با این ملودرام عظیم و طولانی (که در اصل بیش از 6 ساعت بود.) تصویری از جهان در عصر تکنولوژی مدرن ارائه می دهد و با ترکیب عناصری برگرفته از تمام هنرها ، یک تراژدی رمانتیک با پایانی بلند پروازانه خلق می کند.

لئون موسیناک درباره فیلم می نویسد: «این موضوع دراماتیک و در عین حال جاودان، جهانی تازه برای سینما بوجود آورد. این فیلمی است با نیرویی شگرف؛ و در این جا زلال بودن آب به اندازه فورانش حیرت انگیز نیست.

این جسارت را داشته باشیم، که از ضعف هایش به خاطر قدرتش چشم بپوشیم. گانس نخستین کسی است که در بی ترتیبی به دنبال غنا، حرکت، ژرفا و لاجرم در پی زیبایی اصیل است.» ابل گانس پنج سال روی «چرخ» کار کرد و فیلمبرداری به مدت 16 ماه در مکان های واقعی انجام شد.

زندگی ناپلئون وسوسه سینمایی بزرگ عمر گانس، طرحی برای شش فیلم بود، که تنها فیلم نخستین درباره دوران جوانی ناپلئون، تا زمان نبرد ایتالیا ساخته شد. اما همین اثر یعنی «ناپلئون» (1927) به عظیم ترین و جاه طلبانه ترین اثر سینمای صامت فرانسه بدل شد.

در سال 1934 گانس با افزودن صدای استریوفونیک نسخه تازه ای از «ناپلئون» ارائه کرد بدون شک پرده سه تصویری گانس به ویژه وقتی با صدای استریوفونیک در آمیخت فکر ایجاد سینه راما را گسترش داد.

هانری کرسین، مخترع نیز سینما اسکوپ در نامه ای به گانس نوشت؛ «فیلم ناپلئون شما بود که فکر استفاده از فن پانورامیک را به ذهنم القا کرد.» لئون موسیناک هم نوشت:«هیچ قسمتی از فیلم نیست که در آن ابتکار فنی بکری بکار نرفته باشد.»

متروگلدین مایر فیلم را به بهای چهل و پنج هزار دلار خرید و سپس فقط در لندن نسخه کامل آن را به نمایش گذاشت. آنها هرگز نسخه کامل را در آمریکا نمایش ندادند. چون مایل نبودند که انقلاب «پلی ویژن» تحول جدید فیلم های ناطق را به خطر بیاندازد.

«پلی ویژن»(polyvision) عبارت از روشی بود که سه دستگاه نمایش با موتورهای همزمان، روی سه پرده تخت کنار هم، فیلم را به شکل پرده عریض نشان می دادند.

فیلمبرداری و عمل قرار دادن فیلم ها در دستگاه های نمایش به نوعی انجام می شد که پیوستگی سه تصویر حفظ شود و چشم اندازی گسترده و امکان نمایش تصویری یکنواخت برای تماشاچی حاصل شود. خود گانس این افکت پرده سه گانه را «پلی ویژن» نامید.


گزیده فیلم شناسی ابل گانس:

سد(1911)، زنگی سفید (1911)، نقاب وحشت (1912)، سرچشمه زیبایی (1915)، مه روی شهر (1916)، سنفونی دهم (1918)، چرخ (1923)، ناپلئون (1927)، پایان دنیا (1931)، دزد زنان (1936)، زنی در شب (1941)، کاپیتان فراکاس (1942)، چهارده ژوئیه (1953)، ماژیراما (1956)، اوسترلیتز (1960)، بوناپارت و انقلاب (1971).سفارش فیلم‌های سینمایی و آلبوم‌های موسیقی نایاب: filmshenas@gmail.com

 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: آبل گانس ، امپرسیونیسم فرانسه ، تاریخ سینما ، نقد فیلم ، دانلود فیلم با لینک مستقیم ، دانلود موسیقی راک و کلاسیک ، آرشیو فیلم ، آرشیو تئاتر ، آرشیو موسیقی ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 31 مرداد 1390 10:51 ق.ظ